Kryptoměny
Existuje množství decentralizovaných digitálních měn. Digitální měna Bitcoin (BTC) je první světově využívanou kryptoměnou vytvořená v roce 2008. Jedná se o virtuální měnu, která pro své fungování využívá tzv. blokchain. Jedná se o open-source decentralizovanou síť, kterou vytváří sami uživatelé systému pomocí „těžení“ (bitcoin mining), které šifruje prováděné operace. Elektronická měna Bitcoin vzniká podle jasných pravidel jako odměna pro tyto „těžaře“. Algoritmus měny lze upravit pouze, pokud se shodne na změně většina těžařů. Těžařem se může stát kdokoliv – v současné době je těžba ovšem vysoce energeticky a výpočetně náročná, proto se používá speciální HW a vznikají seskupení – minig pooly.
Běžní uživatelé problematice těžby rozumět nemusejí, protože pro ně je podstatné pouze využití kryptoměny pro klasické finanční operace – tedy nákup, prodej a platba za produkty jiným uživatelům.
Nákup a prodej kryptoměn
Pro nákup do vlastní peněženky je nutné, obdobně jako v regulovaném finančním sektoru, mít vytvořenu bitcoinovou peněženku, na které budou bitcoiny či jiné kryptoměny uloženy. Uživatelé si mohou stáhnout software, který umožní zdarma vytvořit peněženku, která bude moci generovat kódy pro příchozí a odchozí platby. Nevýhodou nezávislých bitcoinových peněženek je, že stahují a aktualizují celou historii operací v síti, která má již více než 140 GB a rychle roste. Současnou praxí tak je využít peněženku od nějaké společnosti, která většinou funguje současně jako burza či směnárna. V tomto případě je nutné vybírat peněženku rozvážně, protože částečně má nad vašimi prostředky kontrolu soukromá společnost, jejich regulace také bývá menší než u klasických investičních nástrojů. Peněženka Vám v případě Bitcoinu vytvoří BTC adresu, kterou lze používat pro příjem plateb.
Vývoj kurzu Bitcoinu (BTC)