12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůSítě a energieEnergiePorovnání cen dodavatelů plynu aneb lze levněji?

Porovnání cen dodavatelů plynu aneb lze levněji?

Dodavatel plynu je obchodník nabízející řešení pro dodávky plynu. Ve většině případů se jedná o společnost, která na burze nakupuje komoditu – plyn, a tu pak prodává se ziskem dalším subjektům. Tento způsob obchodu je licencovaný a je charakterizován zákonem č. 458/2000 Sb. Licenci uděluje Energetický regulační úřad na základně podmínek splněných tímto zákonem.

V České republice je k registrováno více než 10 obchodníků s plynem. Pouze někteří z nich však dodávají plyn maloodběratelům z řad domácností a firem. Domácnostem dodává plyn kolem 50 registrovaných dodavatelů. Zbylé registrované firmy většinou pouze nakupují spotřebu sami pro sebe, nebo dodávají plyn pouze velkoodběratelům.

Nestabilní vývoj cen na energetickém trhu může malé dodavatele plynu, kteří nemají vlastní výrobu nebo nejsou dostatečně předzásobeni, dostat do problémů. Odběratel musí počítat s tím, že jakýkoliv dodavatel energií může kdykoliv ukončit činnost. Odběratel by v takovém případě přešel k tzv. DPI – dodavateli poslední instance, který zajistí dodej energií po dobu až 6 měsíců, během kterých musí odběratel podepsat smlouvu s jím vybraným dodavatelem energie.

Přechod k novému dodavateli není nic složitého. Protože neměníte distributora plynu, ale pouze dodavatele plynu, fakticky se nemění nic. Veškeré zařízení i zapojení do sítě zůstávají stejné, protože to řeší distributor. Jedinou změnou je, že faktury za plyn bude zasílat jiná dodavatelská společnost a fakturovaná cena bude pravděpodobně nižší.

Pro porovnání dodavatelů je vhodné mít připraveny dokumenty od stávajícího dodavatele (například poslední fakturu), ze kterých lze vyčíst, kolik je zhruba roční spotřeba a kolik se platí. Porovnat cenové nabídky dodavatelů umožňují srovnávače cen.

Vývoj cen plynu na burze