12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůPůjčkyKreditní karty - krátkodobé půjčky s benefity

Kreditní karty – krátkodobé půjčky s benefity

Kreditní karta je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem, tedy úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Kreditní karty dnes vydávají především finanční instituce, v první řadě banky. Existuje více univerzálních systémů zajišťujících širokou použitelnost kreditních karet, z nichž nejvýznamnější jsou VisaMasterCardAmerican Express a Diners Club. Tyto společnosti zajišťují fungování karet po celém světě, takže kartu vydanou libovolnou bankou a nesoucí označení jedné z uvedených organizací lze použít v kterékoliv prodejně na zeměkouli označené stejným logem jako platební karta.

Z pohledu držitele kreditní karta:

  1. usnadňuje placení,
  2. umožňuje se obejít bez hotovosti,
  3. eliminuje nutnost směny valut, což je mimořádně výhodné při platbách v zahraničí
  4. a zpravidla přináší různé benefity formou služeb a výhod u partnerů.

Za možnost jejího využití držitel obvykle platí poplatky, a pokud nesplatí úvěr v bezúročném období, tak také úrok. Obchodní model moderních kreditních karet je postaven na mezibankovní spolupráci, kterou organizují karetní asociace, sdružující banky a další finanční instituce vydávající a přijímající karty jednoho typu. Banky vydávají kreditní karty a umožňují obchodníkům po navázání smluvního vztahu tyto karty přijímat. Systém je financován poplatky a úroky držitelů karet, poplatky či srážkami z plateb kartami od obchodníků a poplatky, které hradí vydavatelské banky karetním systémům.

Kreditní karty tak přinášejí možnost půjčky bez úroku, pokud je půjčená částka splacena v bezúročném období, které se často pohybuje kolem 55 dní. Kreditní karty jsou tak vhodné pokud potřebujete pravidelně čerpat krátkodobé úvěry. Úrok je u kreditních karet často nižší než v případě kontokorentu u debetních karet a většinou získáváte i celou řadu partnerských výhod, mezi které často patří cashback – tedy část peněz zpět z každé karetní transakce. Platební cashback lze kombinovat s partnerským cashbackem a získat tak maximum z online nákupů zpět. Protože se jedná o úvěr, je nutné vždy znát a dodržovat všechny podmínky kreditní karty. Pokud by nebyly dodrženy, mohl by se klient snadno dostat do platební neschopnosti.

Kreditní karta může být vhodná na krátkodobé úvěry, pokud dodržíte podmínky splácení, díky kterým lze dosáhnout minimálních nákladů. Pro někoho mohou být výhodné i karetní benefity. V případě dostatku vlastních prostředků je zpravidla postačující debetní karta vydávaná k běžným bankovním účtům.

Velmi zajímavá se jeví česká společnost Twistoo, která umožňuje využívat kreditních služeb i bez poplatků v určitém období a současně přináší další benefity.