12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí

XTB – recenze brokera v češtině

XTB (X-Trade Brokers) je v poslední době pravděpodobně nejpopulárnější internetový broker pro obchodování akcií a ETF v České republice. Fyzické akcie a ETF umožňuje nakupovat s nulovým poplatkem, od roku 2022 nabízí i možnost vyplnit formulář W-8BEN, který umožňuje zamezit dvojímu zdanění s USA a zajišťuje českým občanům daň z amerických dividend pouze ve výši 15 %.

Uživatelé polské společnosti XTB s českou pobočkou mohou akcie i ETF nakupovat pomocí webové aplikace xStation na PC bez stahování i aplikace na mobilu – vše v češtině včetně nonstop podpory po chatu i telefonu. V nabídce lze nalézt především významné americké a evropské akciové burzy včetně českých akcií. XTB umožňuje obchodování akcií ve dvou formátech: jak fyzické akcie a ETF (v platformě označeny jako STK nebo STC) bez poplatku, tak pákové deriváty na akcie, ETF, kryptoměny, měnové páry – forex, komodity, indexy a jiné (CFD) s poplatky dle ceníku.

Pokud se podíváme na fyzické akcie a ETF, broker v roce 2020 přišel po vzoru americké konkurence s nabídkou obchodování fyzických akcií bez transakčních poplatků (komisí). Tato nabídka platí pro všechny fyzické akcie a ETF v rozsahu měsíčního objemu obchodování do 100 000 eur měsíčně. Další obchody nad tento limit jsou následně zpoplatněny sazbou 0,2 % s minimálním poplatkem 10 eur, nebo dolarů v závislosti na dané burze. 

Nákup akcií a ETF lze provádět pouze od limitu 100 USD/EUR/jiná měna. To znamená, že pokud se vám například zalíbí akcie v hodnotě 95 USD, musíte počkat, až hodnota vzroste nad 100 USD, nebo si pořídit dva kusy. Tato skutečnost může být pro drobnější pravidelné investory nevýhodou.

Broker umožnuje vedení účtu v několika různých měnách včetně amerických dolarů, eur či českých korun. Vklad na účet bankovním převodem nebo přes Paypal je bez poplatku. Pro případné měnové převody je poplatek za konverzi ošetřen skrze směnné kurzy daných měn. Do kurzu je poté zakomponován i náklad na konverzi o velikosti 0,5 %. Některé další doplňkové služby jsou zpoplatněny. Například pokud velikost vašeho portfolia přesáhne 250 000 eur, bude vám účtován tzv. custody fee (poplatek za úschovu cenných papírů) ve výši 0,2 %. Jinak ovšem u XTB žádné další významné poplatky nenajdete – vedení účtu i reálná data jsou zdarma.

XTB je světový broker s pobočkami v 11 zemích včetně České republiky. XTB je regulováno Českou národní bankou. Klientské prostředky jsou v souladu s regulatorními předpisy drženy na odděleném účtu a pojištěny garančním fondem do výše 22 000 eur. Společnost XTB je obchodována na burze. Výběr prostředků od 3 000 korun je u XTB zdarma.

Pro koho je broker XTB vhodný?

XTB je v kombinaci bezpoplatkové politiky u fyzických akcií a ETF s možností vyplnění W-8BEN velmi vhodný pro nákup především fyzických amerických akcií a akumulačních ETF z celého světa, pokud se klient drží v limitu obchodu do 100 tisíc EUR měsíčně. Česká podpora a pravidelné tržní informace podporují i další druhy investic a obchodování. Díky možnosti vést účty ve více měnách, je možné posílat vklady nejen v korunách, ale například i eura pomocí SEPO platby.

Jakákoliv forma investování nese rizika, že můžete o vložené prostředky nebo jejich část přijít.

Pokud chcete kromě fyzických akcií a ETF, využít i CFD – musíte vědět:

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty.

U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.

Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

XTB (X-Trade Brokers) je v poslední době pravděpodobně nejpopulárnější internetový broker pro obchodování akcií a ETF v České republice. Fyzické akcie a ETF umožňuje nakupovat s nulovým poplatkem, od roku 2022 nabízí i možnost vyplnit formulář W-8BEN, který umožňuje zamezit dvojímu zdanění s USA...XTB - recenze brokera v češtině