12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůSpoření a investováníETF jako levný způsob diverzifikovaného investování

ETF jako levný způsob diverzifikovaného investování

V současné době je možné investovat do fyzických ETF (Exchange-traded fund) dokonce bez přímých poplatků. To z dané varianty dělá asi nejlevnější způsob investování i do diferencovaných finančních produktů, které diferencováním dokáží určitým způsobem rozložit případné riziko.

Někteří online brokeři nabízejí možnost nákupu ETF bez poplatku, stejně tak nabízejí bez poplatku i správu ETF a případný prodej, který v případě dodržení časového testu 3 let může být i osvobozen od daně z příjmu.

ETF jsou zjednodušeně investiční nástroje spravované investičními fondy a obchodované na burze. ETF jsou nízkonákladové, protože fondy nemusejí platit množství zkušených obchodníků s akciemi, ale v rámci ETF pouze přikupují nebo prodávají akci dle vývoje určitého indexu. V jednom ETF se nachází akcie více společností, díky tomu je sníženo riziko výrazného poklesu hodnoty aktiva v případě problémů jedné konkrétní společnosti. Například ETF sledující index S&P 500 zahrnuje akcie pětiset nejvýznamnějších společností obchodovaných na americké burze. U každého ETF je k dispozici informace například přes portál JustETF, které akcie zahrnuje a v jakém množství.

ETF spravují evropské společnosti, jako jsou franskouzské Amundi a Lyxor, německé Xtrackers, švýcarská UBS či britské iShares nebo americké Vanguard, VanEck, WisdomTree, Invesco a další.

Při výběru ETF je vhodné sledovat měnu ETF, pokud máte například investiční účet vedený v eurech, můžete ušetřit za případnou směnu, pokud zvolíte ETF vedené také v eurech. Dále je také vhodné rozlišovat mezi ETF akumulačními a distribučním. Akumulační (Acc) ETF nevyplácí dividendy, ty místo toho investuje do nákupu dalších akcií, a zvyšuje tak celkovou hodnotu ETF pro případný budoucí prodej. Naopak distribuční (Dist / Dcc) ETF vyplácí dividendy, které je nutné dle zákona danit. Vhodné je také sledovat velikost fondu, kdy u velkých fondů je nižší riziko jejich konce či lepší likvidita. Dále je vhodné sledovat způsob replikace aktiv vůči indexu, způsob držení aktiv a další.

Nákup ETF je možný přes brokera, například broker XTB nabízí možnost nákupu ETF bez poplatku do objemu 100 tisíc eur měsíčně.

Vývoj vybraných ETF