12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůPojištěníHavarijní pojištění vozidla

Havarijní pojištění vozidla

Havarijní pojištění chrání pojištěné vozidlo před škodami, které mohou vzniknout v následku havárie, odcizení vozidla, vandalismu, neoprávněným užitím vozidla nebo v důsledku působení přírodních živlů. Na základě sjednaného havarijního pojištění může pojišťovna vyplatit odpovídající náhradu škody, ke které na vozidle došlo. V případě havárie i tehdy, pokud je viníkem sám pojištěný řidič vozidla.

Havarijní pojištění není ze zákona povinné. V mnoha případech je však vhodné k povinnému ručení uzavřít též nepovinné havarijní pojištění. Uzavřít havarijní pojištění se vyplatí především, pokud vlastníte nové auto, které není starší než 6 let, nebo pokud se jedná o dražší typ automobilu. Hlavním parametrem pro výpočet výše pojistného je aktuální cena vozidla. Pro nová vozidla je to tzv. nová cena, pro ojetá vozidla je to cena časová, nebo obecná cena. Výše pojistného je tak pro starší vozy nižší než pro nové, ovšem výše pojistného neklesá lineárně. To je způsobeno tím, že cena náhradních dílů a servisu je stejná pro nové vozy i automobily starší. Dalším parametrem, od kterého se odvíjí výše pojistného je výše spoluúčasti na nákladech opravy pojišťovny s pojištěncem, která je udávána procentem hrazeného pojištěncem a minimální absolutní výší spoluúčasti.

Havarijní pojištění lze sjednat komplexní, které kryje potenciálně veškeré možné škody na vozidle v rámci různých pojistných událostí – označované jako „All risk“ nebo lze vybrat pouze některé typy havarijního pojištění. Lze tedy automobil pojistit zvlášť na krytí škod způsobených haváriíživelnými událostmi (povodeň, záplava, vichřice, požár, úder blesku, sesuv půdy, atd.), odcizenímvandalismem nebo neoprávněným užitím vozidla.

K havarijnímu pojištění často pojistník získá také různé výhody navíc, mezi které mohou patřit bezplatné asistenční služby, úrazové pojištění cestujících, pojištění skel, pojištění zavazadel nebo pojištění proti pokutám. Případně lze často sjednat tato doplňková pojištění formou připojištění.

Porovnejte si nabídky havarijního pojištění automobilu od mnoha českých pojišťoven. Získejte tak bezplatně přehled a možnost uzavřít smlouvu okamžitě online.