12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůSítě a energieMobilní tarifyJak na levná mobilní data v zahraničí mimo EU?

Jak na levná mobilní data v zahraničí mimo EU?

Pokud cestujeme do zemí mimo EU, jako jsou oblíbené dovolenkové destinace Čechů Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Turecko, Maroko a další, zjistíme, že datový roaming českých operátorů je velmi drahý. Pouhých 500 MB dat může vyjít na 699 korun. Pokud na místě není dostupná kvalitní Wi-fi, tak řešením je pořídit si lokální či globální SIM kartu.

Můžeme si pořídit fyzickou SIM některého z místních operátorů třeba po přistání na letišti. Jednodušším řešením může být pořízení eSIM klidně již v Česku. Mnoho nových telefonů již podporuje virtuální eSIM, kterou mnohdy můžete mít současně aktivovanou i se SIM kartou vašeho operátor s tím, že eSIM využijete třeba pouze pro datové přenosy v zahraničí (pokud váš telefon podporuje DualSIM v kombinaci SIM karta a eSIM, nebo pouze několik eSIM).

eSIM má mnoho výhod, tou hlavní je jednoduchá okamžitá aktivace online bez nutnosti navštívit pobočku operátora pomocí Android či iOS aplikace daného poskytovatele. Stejně tak je výhodou v zahraničí oproti Wi-Fi, že využívá síť operátora, která by měla mít dostupnost téměř po celé zemi. Mezi telefony podporující eSIM patří Google Pixel od verze 2, iPhone od verze Xs, 11 či SE 2020, Samsung od verze S21, Note20, Z Flip 3 a Z Fold 3, Sony Xperia od verze 5 iv, Huawei od verze P40 či Motorola od verze Razr 2019.

Například Egypt je roamingová zóna Svět 2, kde bez datového balíčku platíte i neuvěřitelných 75 korun za 1 MB, předplacený balíček 500 MB vyjde u českých operátorů na 699 korun. Roaming přes českého operátor vás tak vyjde zhruba na 1400 korun (resp. 63 USD) za 1 GB dat. Nabízí se tak možnost výrazně ušetřit nákupem datové eSIM karty od místního poskytovatele v dané zemi nebo globálního operátora. Například globální poskytovatel eSIM Flexiroam nabízí několik typů eSIM – například 5 GB dat s platností 15 dní v Egyptě za 45,5 USD – tedy 1 GB za 5,1 USD (cca 114 korun). V tomto případě by se tak na 5 GB eSIM oproti českému předplacenému balíčku ušetřilo více než 90 %.

Obdobně výhodné eSIM karty nabízí Airalo, které je navíc v češtině. K Airalu vám navíc přinášíme slevový kód „TOMAS0596“, se kterým získáte slevu 3 USD na první objednávku. Pěknou cenu nabízí Airalo například na data do Turecka. Další podobnou službou je Yesim, která má výhodné balíčky do Tuniska včetně neomezených datových balíčků.