12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůÚčty a placeníBankovní účtyJak směnit eura za nejlepší kurz na koruny?

Jak směnit eura za nejlepší kurz na koruny?

V současném globalizovaném světě má mnoho Čechů příjmy v cizí měně, nejčastěji v eurech. Pokud ovšem cizí měnu zasíláme na korunový bankovní účet, je na koruny směněna kurzem banky, který není úplně nejvýhodnější.

Například má banka měla 22.7.2022 nákupní kurz eura 23,866 a prodejní kurz 25,19. Sama banka v kurzovním lístku uvádí, že se kurzy liší o 2,834 % od kurzu ECB. V případě směny tisíce eur by banka připsala 23 866 korun. I když banka neúčtuje za směnu žádné poplatky, tak jako klient bych na každé směně prodělal téměř 3 % kvůli nevýhodnému kurzu.

Mnoho českých bank již nabízí k českému účtu i bezplatné vedení eurového či dolarového účtu, při korunové platbě z cizoměnového účtu například kartou je ovšem znovu použit nevýhodný kurz české banky.

Jak tedy směnit cizí měnu za nejvýhodnější kurz?

O sněmu za téměř středový kurz měny se snaží mobilní banka Revolut. Ve stejný okamžik 22.7.2022 nabízela nákupní kurz eura 24,484 a prodejní kurz 24,56. Revolut aktualizuje kurzy v reálném čase. Za 1000 eur tedy Revolut připisuje při směně 24 484 korun, což je o 618 korun (cca 2,59 %) více než česká banka, a to už je podstatný rozdíl. Rozdíl oproti středovému kurzu tak činí pouze cca 0,2 %.

Revolut si u bezplatného účtu standard neúčtuje v pracovní dny žádné poplatky do směny 25 000 korun měsíčně, směna nad limit je s poplatkem 0,5 %. Pokud chce mít člověk neomezený limit směny bez poplatku, může přejít na placený účet Revolut Premium nebo Metal, kdy levnější stojí 175 korun měsíčně. Směnu na Revolut je důležité provádět v pracovní den, protože o víkendu si Revolut účtuje dodatečný poplatek ve výši 1 %.

Eura lze na účet litevské banky Revolut poslat zdarma přes SEPA platbu nebo stejně jako všechny ostatní měny platební kartou. Nahrání přes kartu je de facto okamžité, stejně jako případná směna. Koruny po směně si lze nechat bez poplatku zaslat na svůj český bankovní účet, Revolut prostředky odesílá jako tuzemskou platbu z účtu 8902682/0800 označeného Vitesse PSP B. V. – C z České spořitelny. Prostředky dorazí zpravidla do dvou dnů.

Kromě toho lze využívat i kartu Revolut, která kromě placení nabízí i další výhody. K účtu Revolut lze vést debetní kartu, která povoluje bezpoplatkové výběry z bankomatů u bezplatného základního účtu do 4500 korun měsíčně, u metalového účtu až 22 tisíc korun měsíčně.

Účet u Revoltu si lze založit bezplatně online za několik minut, proto již není nutné směňovat u bank či v kamenných směnárnách, které nabízejí horší kurz než Revolut.