12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůÚčty a placeníBankovní účtySpořící účty aneb jak vysoký úrok?

Spořící účty aneb jak vysoký úrok?

Spořicí účet je účet poskytovaný převážně bankami jako speciální forma bankovního účtu. Hlavním účelem spořícího účtu je shromažďování finančních prostředků, které klient pomocí svého spoření poskytuje bance, záložně nebo jiné finanční instituci. Odměnou za omezené možnosti využití vložených prostředků banka poskytuje vyšší úročení než u běžných účtů. Klient tak výhodně a bezpečně zhodnocuje finanční prostředky.

Na spořící účty lze zpravidla kdykoliv vkládat, ale výběry se mohou provádět pouze omezeně, často pouze jednou měsíčně. Tento účet nelze běžně použít společně s platební kartou. Spořicí účty mají mnoho variant. Spořicí účty nebývají většinou zpoplatněny. Výše úročení není ve většině případů pevně stanovena, ale je vyhlašovaná bankou a odvíjí se od aktuálního stavu na peněžním trhu.

Výhody spořícího účtu

  1. Úrok vyšší než na běžném účtu pro zhodnocení vložených finančních prostředků.
  2. Bezpečné zhodnocování, protože spořící účty u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen  jsou stejně jako běžné účty ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur na všechny produkty jedné instituci u Fondu pojištění vkladů (FPV).
  3. Nízké nebo nulové náklady na zřízení i vedení účtu.
  4. Vklad je možné použít jako zástavu nebo záruku.

Nevýhodou spořících účtů jsou pouze omezené možnosti transakcí. Často je nutné nejdříve bezplatně finanční prostředky převést na běžný účet u dané banky, než je s nimi možno dále nakládat. Některé banky již i tuto nevýhodu postupně odstraňují, protože slučují vlastnosti běžného a spořícího účtu.

Stejně bezpečnou alternativou ke spořícímu účtu s vyšším úrokem v případě vysokých úrokových sazeb ČNB je opatrnější investiční rezerva.

Jak vysoký úrok je férový?

Úročení komerčních bank se odvíjí od úrokových sazeb stanovovaných Českou národní bankou. Komerční banka může volné finanční prostředky zhodnocovat u ČNB. Férová komerční banka bude velkou část úročení ČNB předávat klientům. Pokud například ČNB 23. 12. 2021 stanovila dvoutýdenní repo sazbu na 3,75 %, diskontní sazbu na 2,75 % a lombardní sazbu na 4,75 %, tak férová banka by měla nabídnou klientům na spořícím účtu úročení na úrovni zhruba diskontní sazby. Úrok jen mírně pod úrovní základní úrokové sazby ČNB nabízí opatrnější investiční rezerva od Portu.

Vývoj dvoutýdenní repo sazby ČNB v procentech

Stanovená diskontní sazba byla v prosinci 2021 o procento nižší než výše uvedená dvou týdenní repo sazba.