12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůÚčty a placeníBankovní účtyJak získat nejlepší spořící úrok v Česku?

Jak získat nejlepší spořící úrok v Česku?

V současné době vysokých úrokových sazeb ČNB a vysoké volatility klasických investičních nástrojů – typu akcie – se mnoho konzervativně investujících lidí poohlíží po bezpečných investicích včetně spořících účtů. Komerční banky na spořicích účtech v návaznosti na vývoj sazeb ČNB též zvyšují úrokové sazby. VIP investorům s větším objemem investičních prostředků nabízejí někteří portfolio manažeři možnost uložení prostředků přes jejich banku u ČNB i za diskontní sazbu, která je zpravidla o procento nižší než repo sazba ČNB. Běžní lidé se k takto výhodné nabídce většinou nedostali a museli se spokojit s úrokovou mírou na spořícím účtu.

To nyní mění platforma Portu se svoji nabídkou opatrnější Investiční rezerva, která 99,5 % vložených prostředků úročí vysokou úrokovou sazbou přes 6 % na celý vklad bez dalších podmínek. Portu kopíruje úrok ČNB pomocí partnerských bank, přes které ukládá vložené prostředky u ČNB a klientům tak přináší při vysokých úrokových sazbách ČNB i vysoké úročení vložených prostředků. Provozovatel Portu, společnost WOOD & Company Financial Services a.s. je subjektem regulovaným ČNB.

Složka Investiční rezervy tvořená úročenou hotovostí je srovnatelná se spořicím účtem. Tato hotovost je úročena nejlepší sazbou, jakou se podaří Portu na trhu vyjednat –⁠ oproti bankám dostanete sazbu pouze o něco málo pod aktuální základní sazbou České národní banky. Z hlediska bezpečnosti je stejně jako na spořicím účtu tento vklad pojištěn do ekvivalentu 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun).

Kromě Opatrnější varianty, která je srovnatelná se spořícím účtem, nabízí Portu i variantu Odvážnější, kde už je část portfolia investičního typu, což je složitější z hlediska zdanění výnosů i prodeje a už je zde i možné riziko poklesu nominální hodnoty. Bavit se proto budeme pouze o Opatrnější variantě, kde při kladných úrokových sazbách ČNB nemůže dojít k poklesu nominální hodnoty vložených prostředků.

Protože Portu není banka, ale investiční platforma, tak připisuje úroky v plné výši a nestrhává srážkovou daň, kterou strhávají banky. Úroky se připisují v hrubé výši měsíčně (zpravidla první den následujícího měsíce za měsíc předchozí) a zůstávají součástí úročené hotovosti, kde se dále úročí. Úroky za úročenou hotovost jsou připisovány v hrubé výši a dle Zákona o daních z příjmů se jakožto příjmy spadající pod § 8 daní standardně sazbou 15 % (resp. 23 %) ve výročním daňovém přiznání. Za určité situace ale mohou být připsané úroky od daně osvobozeny. V případě, že součet vašich příjmů z § 7 – § 10 Zákona (kam spadají kromě úroků také dividendy nebo např. příjmy z nájmu či samostatně výdělečné činnosti) nepřesáhne za zdaňovací období 6 000 Kč, je takový příjem osvobozený a nemusí se do přiznání uvádět – tedy ani danit.

V červnu 2023 nabízí Portu roční zhodnocení bezpečného vkladu opatrnější investiční rezervy ve výši 6,6 %, Portu si strhává pouze poplatek za obhospodařování prostředků v Investiční rezervě ve výši 0,25 % ročně. Po odečtení poplatku se tak bude pohybovat nezdaněný zisk kolem 6,35 %, což je pořád více než nabízí klasické spořící účty komerčních bank.

Pro otevření investiční rezervy je nutné být na Portu registrován. Pokud ještě na Portu účet nemáte, nejprve je třeba projít standardní registrací, tedy včetně založení vašeho prvního Portu portfolia pro dlouhodobé investice. Není nutné, abyste do něj investovali, jedná se však o nutný krok potřebný k dokončení registrace. Až bude váš účet aktivní, Investiční rezervu si založíte jednoduše přes tlačítko Založit Investiční rezervu na stránce Souhrn. Portu nabízí i spoření s vysokým úrokem v eurech.

Pokyn k výběru peněz z vaší Investiční rezervy můžete zadat na stránce Převody. Při nejbližším Obchodním dni Portu dojde k prodeji vašich investičních nástrojů. Peníze budete mít na svém bankovním účtu v řádu 5 až 10 pracovních dní. Výběr úročené hotovosti není považován za prodej cenných papírů, proto se nedaní obdobně jako prostředky na spořícím účtu v bance.