Dodavatel elektřiny je společnost, která nakupuje elektrickou energii s cílem ji následně prodat především koncovým zákazníkům, případně velkoodběratelům. Trh s elektřinou byl liberalizován v roce 2006. Od té doby vzniklo na českém trhu přes 350 alternativních dodavatelů elektřiny.
Dodavatelé elektřiny mohou podle zákona stanovovat koncovou cenu dle své vnitřní cenové politiky. Ze zákona jsou povinni získat licenci od Energetického regulačního úřadu.
Nestabilní vývoj cen na energetickém trhu může malé dodavatele elektřiny, kteří nemají vlastní výrobu nebo nejsou dostatečně předzásobeni, dostat do problémů. Odběratel musí počítat s tím, že jakýkoliv dodavatel energií může kdykoliv ukončit činnost. Odběratel by v takovém případě přešel k tzv. DPI – dodavateli poslední instance, který zajistí dodej energií po dobu až 6 měsíců, během kterých musí odběratel podepsat smlouvu s jím vybraným dodavatelem energie.
Přechod k novému dodavateli není nic složitého. Protože neměníte distributora elektřiny, ale pouze dodavatele elektřiny, fakticky se nemění nic. Veškeré zařízení i zapojení do elektrické sítě zůstává stejné, protože to řeší distributor. Jedinou změnou je, že faktury za elektřinu bude zasílat jiná dodavatelská společnost a fakturovaná cena bude pravděpodobně nižší.
Pro porovnání dodavatelů je vhodné mít připraveny dokumenty od stávajícího dodavatele, ze kterých lze vyčíst, kolik je zhruba roční spotřeba a kolik se platí za MWh. Porovnat cenové nabídky dodavatelů umožňují srovnávače cen.