12,139FanoušciTo se mi líbí
12,139FanoušciTo se mi líbí
DomůPůjčkyHypotékyCo je americká hypotéka?

Co je americká hypotéka?

Americká hypotéka je specifický druh hypotéky, kdy chceme využít finance z hypotéčního úvěru na financování čehokoliv jiného než právě zastavené nemovitosti. Fakticky se jedná o úvěr často s výhodným úrokem, protože je jištěn právě nemovitostí.

Jedná se o neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Finanční prostředky z tohoto úvěru můžete využít k uspokojení všech svých potřeb, není tedy určen vyloženě na nákup nemovitosti, pozemku, provedení rekonstrukce apod. V USA se tento typ úvěru nazývá Home equity loan.

Jaké mohou být výhody americké hypotéky?

  1. Úvěr můžete využít na cokoliv, nemusíte bance sdělovat na co si úvěr pořizujete.
  2. Výhodné měsíční splátky díky možnosti rozložení splácení na období až 20 let.
  3. Nemovitost s Americkou hypotékou může klient kdykoli prodat.

U americké hypotéky tedy musíte vlastnit nemovitost, kterou využijete jako zástavu. U americké neúčelové hypotéky je maximální výše úvěru 75% hodnoty nemovitosti. U hypotéky bez prokazování příjmů je hranice úvěru většinou do 60 % hodnoty nemovitosti.

Americká hypotéka nemá v české legislativě dostatečnou regulaci, proto se jedná pro laickou veřejnost o riskantní finanční produkt, který je může připravit o nemovitost.

Zpětná hypotéka

V Česku se používá i jako forma zpětné hypotéky, kdy společnosti nabízejí lidem v důchodovém věku vyplacení prostředků za jejich nemovitost, ve které jim umožní bydlet další roky nebo dokonce dožít. V tomto případě je nutné říci, že se jedná o velmi riskantní typ hypoték, kdy nejsou zatím zákonem dostatečně regulovány a není jasné, co se stane v případě úpadku úvěrové společnosti.

Bezpečnějším způsobem tak nadále zůstává možný prodej nemovitosti a následné využití získaných finančních prostředků. Součástí prodeje může být i nájemní smlouvy a další závazky, které mohou zajistit možnost následného využití nemovitosti.